Városlista
2024. április 25, csütörtök - Márk

Hírek

2015. Április 27. 05:00, hétfő | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Létrejöhet a tőkepiaci unió

Létrejöhet a tőkepiaci unió

Az Európai Unió pénzügyminiszterei erős támogatásukról biztosították szombaton az Európai Bizottság javaslatát a tőkepiaci unió 2019-re történő létrehozására. A tőkepiaci unió erősíteni fogja a gazdasági növekedést azzal, hogy a tőkéhez való szélesebb körű hozzáférést biztosít a vállalatoknak a 28 tagállamot számláló szervezetben.

Miközben az Egyesült Államokban a vállalatok főleg részvény- vagy kötvénykibocsátással vonnak be friss pénzt a fejlődéshez, az Európai Unióban a kis- és középvállalkozók alapvetően hazai bankoktól vesznek fel hitelt. Európában a vállalati hitelezés háromnegyede bankhitel, és a finanszírozásnak csak negyede származik a tőkepiacról részvény- és kötvényeladás formájában. Az Egyesült Államokban körülbelül fordított az arány.

'Az erősebb tőkepiacok kiegészítenék a bankokat, mint finanszírozás forrás. Ez pedig még stabilabbá tenné a pénzügyi rendszert' - jelentette ki Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság euróért és társadalmi párbeszédért felelős alelnöke, miután a Rigában ülésező pénzügyminiszteri tanács megtartotta az első vitát az Európai Bizottság februárban bejelentett indítványáról.

Az európai pénzügyi szolgáltatások piaca széttöredezett, így a vállalatokat sebezhetővé teszik a nemzeti bankrendszerek nehézségei, miután számos bank visszavágta hitelezési tevékenységét, hogy megfeleljen a szuverén adósságválság után elfogadott szigorúbb tőkemegfelelési mutatóknak. A tőkepiaci unió lehetővé tenné, hogy egy kisvállalat könnyűszerrel banki hitelt vegyen fel egy másik EU-tagállamban vagy értékpapírokat bocsásson ki uniószerte.

'Lényegében az a feladatunk, hogy megtaláljuk a módját a vállalkozások és a megtakarítók összekapcsolásának a növekedés finanszírozására. Azonosítanunk kell és fel kell számolnunk a befektetők pénze és a beruházási lehetőségek között fennálló akadályokat' - mondta Dombrovskis.

Jonathan Hill, az EU pénzügyi biztosa februárban terjesztette elő a tőkepiaci reformokat és tőkepiaci uniót előirányzó javaslatát: a terv szerint EU-szerte egységesíteni kellene a tőkepiaci szabályokat, növelni kellene a vállalati hitelezés értékpapírosítását és olcsóbbá kellene tenni a kisebb vállalatok tőzsdei megjelenését. Három hónap konzultáció után a pénzügyminiszterek júniusban döntik el a prioritásokat, hogy az Európai Bizottság őszre elő tudja készíteni a tőkepiaci unió megteremtésére vonatkozó akciótervet.

A brüsszeli Bruegel Intézet, egy befolyásos uniós agytröszt a pénzügyminiszterek rigai tanácskozására készített elemzésében azt javasolta, hogy először korlátozott számú reformra kellene összpontosítani, hogy megőrizzék a lendületet az egységes tőkepiac megteremtésében. Az intézet arra figyelmeztetett, hogy a 11 euróövezeti ország által tervezett, a részvények, kötvények és származékos termékek kereskedésének megadóztatását célzó intézkedések fékezhetik a beruházásokat, ami káros gazdasági következményekkel járna.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 25. 06:00, csütörtök | Külföld

Joe Biden aláírta az Ukrajna hatvanmilliárd dolláros biztonsági támogatásáról szóló törvényt

Joe Biden elnök aláírta és ezzel hatályba léptette a 95 milliárd dollárról szóló törvénycsomagot, amely a többi között Ukrajna és Izrael számára tartalmaz forrásokat.

2024. Április 24. 14:29, szerda | Külföld

Kínában tárgyal Szijjártó Péter

A világ súlyos biztonsági kihívásokkal néz szembe, immár több mint két éve tombol az ukrajnai háború, ezért fontos lenne felerősíteni azok hangját, akik a mielőbbi béke pártján állnak

2024. Április 20. 09:44, szombat | Külföld

Megérkeztek az erdélyi Aranyosgyéresre a Norvégiából beszerzett első F-16-os harci repülők

Megérkezett az erdélyi Aranyosgyéresre (Campia Turzii) az első három, Norvégiától beszerzett F-16-os harci repülő - közölte pénteken a román védelmi minisztérium (MAPN).