Városlista
2026. január 21, szerda - Ágnes

Hírek

2013. Május 13. 10:26, hétfő | Külföld
Forrás: MTI

Adócsalással és pornográfiával vádolják az Apple-t

Adócsalással és pornográfiával vádolják az Apple-t

Az importvámok fizetésének megkerülésével és pornográfia terjesztésével vádolja az amerikai Apple vállalatot a fogyasztóvédelmi jogászok egyesülete Kínában.

Az állami támogatású kínai jogász szövetség alá tartozó szervezetet a jogi kérdésekkel foglalkozó központi napilap, a Facse Zsipao idézi terjedelmes cikkében. Az egyesület azzal vádolja az amerikai óriásvállalatot, hogy az a világhálót és internetes boltját felhasználva kerüli meg a Kínában kereskedő külföldi vállalatokra vonatkozó előírásokat, és nem fizet importadót a kínai lakosoknak eladott szoftverei után. A szervezet vezetője, Ho San a jogellenes gyakorlat felfüggesztésére szólította fel az Apple-t, mondván: az állami előírások alól egyik cég sem vonhatja ki magát.
A vállalatot korábban a Zsenmin Zsipao pornográf tartalmak terjesztésével gyanúsította meg. A központi pártlap szerint a vállalat internetes áruházában, az Apple Store-ban kínált alkalmazások szolgáltattak platformot a tiltott tartalom eléréséhez, korábban pedig - a Hszinhua hírügynökség állítása szerint - hasonló tartalmú elektronikus könyvek tucatjai is letölthetők voltak a virtuális áruházban.
Ezekre a vádakra is utalva a fogyasztóvédelmi jogászok egyesületének ügyvezető igazgató-helyettese, Cao Szan-ming úgy fogalmaz: a kínai hatóságok kötelessége, hogy "a jog és a fogyasztók védelmét, valamint a nemzeti méltóság megőrzését" szem előtt tartva alaposan kivizsgálják az ügyet.
A hivatalos kínai média az utóbbi hetekben többször cikkezett az Apple-lel kapcsolatban. A fogyasztói jogok védelmével foglalkozó, szokásos éves adásában a kínai központi televízió (CCTV) a vállalat kettős gyakorlatára mutatott rá: a sérült iPhone-hátlapok cseréjénél Kínában fizetésre kötelezik a vásárlókat, miközben külföldön ingyenes a tranzakció. A Zsenmin Zsipao ezt követően "pökhendinek" nevezte a vállalatot, hiányolva annak válaszát a felmerült kritikákra. A bocsánatkérésre végül április elején került sor, Tim Cook, az Apple vezérigazgatója a cég honlapján kínai nyelvű közleményében kért elnézést.
A Zsenmin Zsipao felmérése szerint a botrány után az újság általi közvélemény-kutatásban résztvevők 60 százaléka szerint romlott a vállalat megítélése; a megkérdezettek csaknem egyötöde azt állította, nem vásárol többet a cég termékeiből.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 21. 07:17, szerda | Külföld

Műszaki hiba miatt visszatért az Egyesült Államokba a Trumpot szállító elnöki gép

Műszaki hiba miatt visszatért az Egyesült Államokba Donald Trump hivatali repülőgépe, az Air Force One, amely az amerikai elnökkel Davos felé tartott kedden éjszaka.

2026. Január 21. 07:16, szerda | Külföld

Többen megsérültek egy újabb spanyolországi vonatbalesetben

Egy ember meghalt, négyen súlyosan megsérültek kedden este Barcelona térségben egy újabb spanyolországi vonatbalesetben - közölte a katalán rendőrség.

2026. Január 20. 07:12, kedd | Külföld

Francia uniós biztos: az EU-nak megvannak az eszközei az új amerikai vámok elkerülésére

Az EU rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel elrettentheti Donald Trump amerikai elnököt attól, hogy új vámokat vessen ki azokra az országokra, amelyek ellenzik Grönland amerikai annektálását

2026. Január 19. 07:21, hétfő | Külföld

Brit miniszterelnök: nem helyénvaló NATO-szövetségeseket vámokkal fenyegetni Grönland ügyében

Keir Starmer brit kormányfő vasárnap közölte Donald Trump amerikai elnökkel, hogy nem helyénvaló, ha az Egyesült Államok vámokkal fenyegeti saját NATO-szövetségeseit a Grönland feletti szuverenitásról folyó vitában.