Városlista
2026. január 22, csütörtök - Vince

Hírek

2017. November 28. 15:33, kedd | Helyi

Áll a Nyitott ritmus

Áll a Nyitott ritmus

Új, kortárs képzőművészeti alkotás került Győr- Adyvárosba. A Nyitott ritmus című installációt kedden avatták fel a zenetudós Kodály Zoltánról elnevezett utca végén.

A harmonikusan komponált geometrikus elemek gazdag színhasználatával idézi meg Kodály Zoltán két énekkarra írt „Angyalok és pásztorok” gyermekkórusának kottarajzát.

„Győr a kortárs művészet egyik legnagyobb fellegvárává vált” – hangsúlyozta Borkai Zsolt polgármester és elmondta, a Halmi-Horváth István képzőművész tervezésével és Kelemen Zénó Munkácsy-díjas szobrászművész kivitelezésével elkészült alkotást a Kodály-emlékév alkalmából állíttatta az önkormányzat. A Kossuth-díjas népzenekutató, zeneszerző, oktató, világhírű zenetudós, a Magyar Tudományos Akadémia tagja és elnöke halálának ötvenedik és születésének 135. évfordulója a 2017-es év, így adott volt, hogy a róla elnevezett utcában legyen egy olyan alkotás, ami hozzá kötődik.

„Ahogy az oktatási rendszerben hangsúlyos szerepet kap a zene, azon belül is a Kodály-módszer, addig a mindennapi életünk része is: például a Győri Filharmonikus Zenekar világszerte öregbíti városunk hírnevét” – mutatott rá a polgármester.

Radnóti Ákos alpolgármester, a városrész önkormányzati képviselője emlékeztetett, Adyvárosban húsz éven át nem történt szoborállítás, ezért indították el a programot, hogy az egyik legsűrűbben lakott városrészbe is kerüljenek ki újra köztéri alkotások. „Tavaly felavattuk Kelemen Zénó úszószobrát az adyvárosi tónál, mely az ország első vízen lévő köztéri alkotása, illetve az ország első üvegmozaik szobrát a közelmúltban helyeztük a Kuopio parkba” – idézte fel és hozzátette, több milliárd forintot költöttek fejlesztésre a városrészben, de a kultúrára is áldozni kell. Elmondta azt is, Győr pályázik az Európa Kulturális Fővárosa címre, ezért is fontos, hogy a helyi kultúra sokszínűsége a kortárs alkotások által is megmutatkozhasson.

Grászli Bernadett, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója kifejtette, a kortárs képzőművészeti alkotás a harmonikusan komponált geometrikus elemek gazdag színhasználatával idézi meg Kodály Zoltán két énekkarra írt „Angyalok és pásztorok” gyermekkórusának kottarajzát.

Írta: Zoljánszky Alexandra

Forrás: gyorplusz.hu

Fotók: Marcali Gábor

Főképen: Az alkotók, Halmi-Horváth István képzőművész és Kelemen Zénó szobrászművész

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 21. 08:22, szerda | Helyi

Edzőváltás után – Majdnem csodát tett a Győr

A TFSE hazai pályán egyetlen ponttal legyőzte a nagyot hajrázó Győr együttesét a női kosárlabda NB I második mérkőzésén.

2026. Január 21. 08:09, szerda | Helyi

Életben van a pannonhalmi robbanás áldozata

Polgári összefogás indult Pannonhalmán, ahol egy ház felrobbant és teljesen megsemmisült. Egy 70 éves asszonyt mentettek ki a romok alól, szerencsére életben van.

2026. Január 21. 07:08, szerda | Helyi

A hideggel megjelentek a tűzifacsalók – Vigyázzunk!

Létező vállalkozás nevével visszaélve próbálják átverni a gyanútlan vevőket – figyelmeztet a Nébih.

2026. Január 20. 08:23, kedd | Helyi

A héten is várják a véradókat

Minden egyes véradással akár három életet is megmenthetünk. Kérnek mindenkit, aki egészségesnek érzi magát, csatlakozzon a véradók közösségéhez! Hiszen bármelyikünknek, bármikor szüksége lehet vérre vagy vérkészítményre.