Városlista
2026. június 20, szombat - Rafael

Hírek

2018. Szeptember 27. 06:45, csütörtök | Külföld

Az európai kultúrát a járműveken foglalják össze Brüsszelben

Az európai kultúrát a járműveken foglalják össze Brüsszelben

Magyar vers is olvasható a brüsszeli tömegközlekedés járművein. A Transpoesie nevű költészeti fesztivál célja, hogy a nyelveken keresztül bemutassa az európai kultúrát.

A Transpoesie nevű európai kezdeményezés keretében a brüsszeli közlekedési vállalat járműveinek hirdetőtábláira nyomatott versek mutatják be 24 költő művein, köztük egy magyar alkotáson keresztül az európai országok nyelvhez kötődő kulturális örökségét – mondta Bartos Csaba, a brüsszeli Balassi Intézet programszervezője szerdán.

Azt is elmondta, hogy a fesztivál a magyar kulturális intézet és az Európai Unió Nemzeti Kulturális Intézeteinek Szövetsége (EUNIC) összefogásával valósul meg,

valamint a költészet és a többnyelvűség népszerűsítésére törekszik, felhívja a figyelmet a fordítás fontosságára, bemutatja a nemzeti nyelveket, a nyelveken keresztül pedig az európai kultúrát.

Idén négy esemény kapcsolódik a nyolcadik alaklommal megrendezett költészeti fesztiválhoz. Elsőként szerda este a brüsszeli Szépművészeti Palotában (BOZAR) tartanak felolvasóestet öt költő részvételével. Csütörtökön az Európai Bizottsággal közösen szervezett nyelvi konferencia a többnyelvűségre és a nyelvtanításra összpontosít, valamint a nyelvet, mint kulturális kifejezőeszközt mutatja be. Október elején a Muntpunt nevű flamand kulturális központ és könyvtárban, azt követően pedig a brüsszeli Balassi Intézetben lesz felolvasóest. Ezen a záróeseményen felolvassa (a jűrműveken is megjelenő) Szóirtás című verse mellett több költeményét is Sós Dóra Gabriella költő. Bartos Csaba azt is elmondta, hogy a kezdeményezés keretében szerda délután a Brüsszel belvárosában található központi pályaudvar előtti Európa téren villámcsődültet szerveznek. Az eseményen országonként öt-hat ember, azonos színű ruhába öltözve a tömegben elszórtan olvassa fel a verseket nemzeti nyelven.

Forrás: origo.hu

Kép: pecsma.hu

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 19. 11:00, péntek | Külföld

Ukrajnai háború – Az eddigi legnagyobb dróncsapás érte Moszkvát

Három nap alatt másodszor érte ukrán dróntámadás a Moszkvai Olajfeldolgozó Gyárat (MNPZ), de a keddivel ellentétben csütörtökön már több pilóta nélküli repülőszerkezet is eltalálta a létesítményt.

2026. Június 19. 09:00, péntek | Külföld

Ne várjunk őszig a kéményellenőrzéssel!

2026. Június 17. 14:00, szerda | Külföld

Szerbia és a Mol aláírta a NIS irányításáról szóló részvényesi megállapodást

Aláírták a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) irányításáról szóló részvényesi megállapodást a szerb kormány és a Mol képviselői - közölte a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) kedden.

2026. Június 16. 11:00, kedd | Külföld

Kallas: az amerikai-iráni megállapodás első lépés a Hormuzi-szoros megnyitása felé

Az Európai Unió üdvözli az Egyesült Államok és Irán között bejelentett megállapodást, amely első lépést jelenthet a Hormuzi-szoros megnyitása és a közel-keleti konfliktus lezárása felé