Városlista
2026. május 3, vasárnap - Tímea

Hírek

2010. Október 14. 14:21, csütörtök | Belföld
Forrás: HírTV

Egyedülálló lehetőség a pécsi művészet történetében

Egyedülálló lehetőség a pécsi művészet történetében

December közepéig Isztambulban, Európa egyik idei kulturális fővárosában vendégeskednek Csontváry Kosztka Tivadar képei. Az életmű ilyen távoli szerepeltetésére több mint másfél évtizede nem volt példa. A török nagyvárosban harminck

Csontváry halhatatlan alkotásai a Pécs2010 Európa Kulturális fővárosa program részeként szerepelnek Isztambulban. A tárlat összeállításakor csak a legmonumentálisabb darabokat kellett itthon hagyni – mondta Sárkány József, a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatóságának kurátora. Így az október huszadikán nyíló kiállításon csak a Bábelt, a Mária kútját, a Tátrát és a Panaszfal bejáratánál Jeruzsálemben című képeket nem tudták kiállítani, egyébként a mester Pécsett látható olajfestményei a Nemzeti Galéria további öt képével kiegészülve tekinthetők majd meg.

Mint azt Sárkány József magyarázta, az isztambuli Pera Múzeum látogatóinak újdonságot jelenthetnek a képek, hiszen Csontváry alkotásait csak a művészet iránt elkötelezetten érdeklődők ismerik. A mester stílusa azonban nem lesz idegen a kis-ázsiai kultúrakedvelők számára, hiszen az alkotások jó része a művész által a közelben szerzett élmények alapján jött létre.

A törökök a tárlat kapcsán katalógust is készítenek – tette hozzá a főmuzeológus, így maradandó nyoma is marad a képek vendégszereplésének. Mint azt Sárkány József hozzáfűzte: legutóbb több mint tizenöt évvel ezelőtt volt rá példa, hogy ennyi Csontváry-képet egyszerre állítsanak ki külföldi városban, így egyedülálló a mostani lehetőség Pécs és a pécsi művészet történetében.

Bár megállapodás még nem történt, a megyei múzeum a Ruhr-vidék városainak is felajánlaná a kollekciót, így könnyen lehet, hogy a jövőben más kulturális fővárosba is eljutnak az alkotások.

(FH)

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 02. 14:00, szombat | Belföld

Tanács Zoltán: szabad tudomány nélkül nincs szabad ország

Új fejezetet kell nyitni a kormány és a tudomány viszonyában, olyan oktatási rendszert kell építeni, amely képes kinevelni a 21. század tudósait, szabad tudomány nélkül nincs szabad ország

2026. Május 02. 09:11, szombat | Belföld

Választás 2026 - Jogerős az országgyűlési választás eredménye

Jogerőssé vált az április 12-ei országgyűlési választás eredménye, miután a Kúria a választás országos listás eredményét megállapító határozat ellen benyújtott két jogorvoslati kérelmet elutasította pénteken.

2026. Május 01. 13:00, péntek | Belföld

Lázár János: nagy vereséget szenvedtünk, nagy munka lesz a Fidesz megújítása

Nagy vereséget szenvedett a Fidesz-KDNP, az okokat világosan látják, de azok pontos megértése és kezelése nagy munka lesz, ahogyan a Fidesz megújítása is