Városlista
2026. április 23, csütörtök - Béla

Hírek

2018. Április 06. 11:45, péntek | Helyi

Élményséta Mátyás király évfordulóján

Élményséta Mátyás király évfordulóján

A 2018-as évet Mátyás király-emlékévnek nyilvánították reneszánsz királyunk születésének 575., trónra kerülésének 560. évfordulója okán. Ma mégis egy másik évforduló kapcsán emlékezhetünk meg róla.

1490. április 6-án halt meg Bécsben Hunyadi Mátyás király, akinek a halála számos kérdést vetett fel a történészek számára is. Antonio Bonfini, a király történetírója, megörökítette ugyan az utolsó napok és órák történéseit, de mendemondák is szárnyra keltek a halálesetet követően és számos meggyőző magyarázat került napvilágra a szomorú és az ország további sorsára nézve tragikus eseményt követően.

Még évszázadok múlva is egymásnak ellentmondó állásfoglalások elemzik a betegség vagy mérgezés okozta szerencsétlen halálesetet.

Vajon mi lehet az igazság? Meghalt Mátyás, valóban oda az igazság? Vajon milyen történelmi üzenetet közvetít a mai kor emberének a XV. század legendás uralkodójának élete és uralkodása?

A GyereGyőrbe Tematikus városnézések és élménytúrák szervezői április 7-én, szombaton délután 15 órai kezdettel a Mátyás király-emlékévhez kapcsolódva „Mesék és igaz történetek Mátyás királyról” címmel indítanak tematikus városnéző sétát.

„Ezen a programon egy különleges formátumú uralkodónkra emlékezünk, felidézzük korát, uralkodásának győri vonatkozásait, emlékeit.
Nincsen ezzel könnyű dolgunk, hiszen az eltelt több mint öt évszázad tűzvészei, vérzivataros történelmi eseményei, számos emléket semmisítettek meg a gótika és reneszánsz idejéből. A történetek azonban fennmaradtak és most „leporoljuk” ezeket.”
- mondta Csobayné Pintér Éva idegenvezető.

„Látogatást teszünk az Egyházmegyei Kincstár és Könyvtár kiállításán is és meglepetéssel is készülünk vendégeinknek. Ismét „új utak, új élmények” várnak a programra regisztrált vendégekre. ” - tette hozzá a séta szervezője, idegenvezetője.

Főkép: Csobay Dániel fotográfus

Képek: cultura-victoria.blogspot.hu; Csobay Dániel fotográfus

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 23. 08:20, csütörtök | Helyi

Az arany már megvan, a cél pedig világos

Öt fordulóval a bajnokság befejezése előtt a Gyirmót FC megszerezte az aranyérmet, ezzel egy lépésre került céljai elérésében:

2026. Április 23. 08:09, csütörtök | Helyi

Intersoli: 10 év után újra Győrben

Magyarország adott otthont a Volkswagen Konszern szakszervezeti rendezvényének.

2026. Április 23. 07:09, csütörtök | Helyi

A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány közleményben reagált a sajtóhírekre

A közeleményt változtatás nélkül közöljük.

2026. Április 22. 08:21, szerda | Helyi

Pintér Bence: Fidesz miatt óriási bajban a Győr-Szol

„Mivel erős volt a gyanúnk, hogy a Győr-Szol Zrt.-ben, a lakáskasszából elfolyt 1,7 milliárd forint csak egy nagy kirakós egyetlen darabja lehet,