Hírek
2018. Június 15. 07:25, péntek |
Belföld
Forrás: mti - fotó: pixabay
Évente kétszer kell tisztítani a klímaberendezéseket
A klímaberendezéseket évente legalább kétszer - használati időszak előtt és után - kell tisztíttatni, ennek elmaradása egészségügyi problémákhoz vezet - írta a Magyar Idők pénteken.
Magyar Donát, az Országos Közegészségügyi Intézet levegőhigiénés és aerobiológiai osztályának munkatársa elmondta azt is: fontos, hogy a lecsapódó nedvességet megfelelően vezessék el, mert a pangó víz a baktériumok, penészgombák, egyéb mikroorganizmusok melegágya. A klímaberendezés a pangó vizet a levegőbe porlasztja, ami Legionella-fertőzést is okozhat.
A fertőzés enyhébb formája a Pontiac-láz, ami influenzaszerű tüneteket okoz, de általában spontán gyógyul. Súlyosabb formája a legionellosis, amely elsősorban a tüdőt támadja meg, és akár halálos kimenetelű is lehet - mondta a szakember.
Magyarországon 2016 óta rendelet írja elő, hogy a fokozott kockázatot jelentő közegekben, például közfürdőkben, kórházakban, gyárakban, hűtőtornyokkal rendelkező létesítményekben, szociális intézményekben rendszeresen vizsgálják és szűrjék a Legionellát. Egy független laboratórium tavalyi átfogó mérésében a hűtőtornyokból származó 741 minta esetében 81-nél mutatta ki a baktériumot, ami 44 esetben meghaladta a figyelmeztetési szintet. Az ivóvízminták mintegy negyedében találták meg a kórokozót, és gyakoribb volt a figyelmeztető szint feletti eredmény is: 1048 vizsgált mintából 126 haladta meg ezt - írta a Magyar Idők.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 22. 07:39, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: a kormány januári rezsistopot vezet be
Januári rezsistopot vezet be a kormány, ez azt jelenti, hogy a januári fűtésnél jelentkező többletfogyasztást, annak költségeit a kormány átvállalja a családoktól - jelentette be a miniszterelnök szerdán a Facebookon.
2026. Január 22. 07:34, csütörtök | Belföld
Adathalászok küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a NAV
A NAV nem küld e-mailt, senki ne dőljön be az adathalászoknak, akik a hét elejétől a NAV nevében küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerdai közleményében.
2026. Január 22. 07:32, csütörtök | Belföld
Rendőrség: a Balaton szinte teljes partszakaszán elérte a jégvastagság a biztonságos szintet
A jégvastagság az elmúlt napokban a Balaton szinte teljes partszakaszán elérte vagy meghaladta a biztonságos jégen tartózkodás minimumát - közölte a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon szerdán.
2026. Január 21. 07:21, szerda | Belföld
Orbán Viktor: amíg Magyarországon nemzeti kormány van, a Mercosur-megállapodást sohasem hagyjuk jóvá
Amíg nemzeti kormány van Magyarországon, addig a Mercosur-megállapodást sohasem hagyjuk jóvá - mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Facebookon közzétett videójában.
