Hírek
2010. Április 04. 07:08, vasárnap |
Belföld
Forrás: HírTV
Felesleges terheket ró a munkáltatókra az új szabályozás?
Áprilistól megszűnt az alkalmi munkavállalói könyv, helyette egyszerűsített munkaszerződést kell kötni az idénymunkásokkal és a háztartási alkalmazottakkal. A munkáltatók szerint az új szabályozás felesleges adminisztrációs munkát
Az alkalmi munkavállalói könyvet 1997-ben vezették be, az első Gyurcsány-kormány bővítette az elvégezhető munkák körét, a Bajnai-kabinet viszont kivonatta a forgalomból az okmányt a sorozatos visszaélések után.
A parlament decemberben fogadta el az egyszerűsített munkavállalásról szóló törvényt. A fő szabály szerint a háztartási alkalmazottakkal, az idegenforgalmi vagy mezőgazdasági idénymunkásokkal szerződést kell kötni. Az agráriumban nincs szükség szerződésre, ha a folyamatos munkavégzés nem haladja meg a 30 napot. Ebben az esetben az idénymunkásokról jelenléti ívet kell vezetni, amelynek egyik példánya az övék, az adataikat pedig be kell jelenteni e-mailben vagy egy központi telefonszámon.
Az adatok július 1-jétől SMS-ben is bejelenthetők, ha a munkáltatónak van türelme bepötyögni a mobiltelefonba a cég nevét, adószámát, a munkavállaló adatait, a munkaviszony kezdetét és végét, a heti munkaidőt és a munkavégzés helyét vagy helyeit.
A munkáltatók azt mondják: végrehajthatatlan, hogy a földekről - amikor megérkezik a busz az alkalmi munkásokkal - akár számítógépen, akár telefonon félszáz vagy még több ember fejenként 20 adatát bediktálják.
Az alkalmi munkavállalók után a nettó munkabér 30 százalékát kell befizetni közteherként. Ebben a 30 százalékban az egészségbiztosítási járulék nincs benne. Tehát az idénymunkásoknak be kell fizetniük a havi 4950 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot ahhoz, hogy a háziorvos, a szakrendelő vagy a kórház ellássa őket.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 06. 11:00, hétfő | Belföld
Orbán Viktor Kiskundorozsmán ellenőrizte a Török Áramlat megerősített katonai védelmét
Egyelőre Magyarország gázellátása nincs veszélyben, de észnél kell lenni, a szükséges ellenőrzéseket és folyamatos védelmet teljesíteni kell
2026. Április 06. 09:46, hétfő | Belföld
Megnyílt a megújult Citadella - ingyenes programokkal várják az érdeklődőket
Megnyílt a budapesti Gellért-hegyen a megújult Citadella a nagyközönség előtt húsvétvasárnap kora délután, az alkalomból két napon keresztül ingyenes programokkal várják az érdeklődőket.
2026. Április 05. 11:00, vasárnap | Belföld
Évi 7 millió forinttal is többet kereshetnek a diplomások az érettségizettek átlagkeresetéhez képest
2026. Április 05. 09:18, vasárnap | Belföld
Erdő Péter: húsvét az egész életünket mássá teszi
Húsvét az egész életünket mássá teszi, segít, hogy boldogok legyünk. A mi feladatunk pedig az, hogy elmondjuk ezt a titkot a világnak - hangsúlyozta Erdő Péter húsvétkor.
