Hírek
2011. November 12. 17:15, szombat |
Helyi
Forrás: Nyugathír
Hiába füstölögnek: a győri éttermek is készülnek a januári cigarettastopra
A parlament áprilisi döntése értelmében ugyanis jövő év elejétől tilos lesz a dohányzás minden zárt légterű helyen, többek között a munkahelyeken és a vendéglátó helyiségekben is.
Egyes felmérések szerint azonban az étterem- és bártulajdonosoknak 35 %-a vallotta be, hogy csak futólag hallott az új törvényről, és egyáltalán nem nézett utána, hogy annak milyen hatásai lehetnek a vállalkozása számára. Közel ekkora azoknak a száma is, akik már a kiskaput keresik.
"Egyetértek vele, nagyon helyes, hogy nem lehet dohányozni" - mondja az egyik belvárosi étterem vendége. A januártól életbe lépő tilalmat helyesli, mégis a pub dohányzó részében foglalt helyet, cigarettával a kezében.
"Én nem dohányzom, nekem most van a kezemben csak a cigaretta, de az más kérdés, mert születésnapom van, és ezért rágyújtottam" - teszi rögvest hozzá.
Jövőre a különleges alkalmak sem jelentenek kibúvót az új törvény alól. Az új, szigorú szabályozás célja, hogy a dohánytermékek forgalmazásának részleges korlátozásával csökkentse a kiskorúak hozzáférését ezekhez a termékekhez, illetve védelmet nyújtson a nemdohányzók számára, valamint a passzív dohányzás ellen.
"Rágyújt, és nem tudunk vele mit csinálni, kénytelenek vagyunk hamutartót vinni, mert ha nem, akkor elnyomja az abroszon a cigarettáját, vagy volt már példa, hogy a tányért használta hamutartónak" - így a győri La Maréda tulajdonosa. Az éttermek vezetői szerint a renitens dohányosokat nehéz lesz meggyőzni arról, hogy a zárt térben ne gyújtsanak rá. Ha pedig mégis megteszik, az ellenőrök a vendéglátóhelyet büntetik meg.
Szabó László étteremtulajdonos, Győr: "Nálunk már a jövő héten kint lesz az étterem előtt két álló márványasztal, és ott dohányozhatnak a vendégeink. Nagyon sok, nálunk jellemző tényleg, hogy kimegy a vendég, nem is kell mondani, hogy menjen ki, kimegy, viszont keresi a helyet, hogy hol dohányozhasson. Azt kell a vendéglősnek és a kocsmárosnak is figyelembe vennie, hogy a boltja előtt biztosítsa a kulturált feltételeket."
A leginkább a hagyományos kiskocsmák és pubok tulajdonosai tartanak a dohányzásellenes törvénytől. Az ő vendégkörük 80 százaléka cigarettázik, ezért a tiltás forgalomcsökkenéssel járhat.
Velin Csaba pubtulajdonos, Győr: "Ez az öt százalék, ez nemcsak forgalomkiesés, hanem nyereségkiesés is. Mert ezt már nem terheli más teher, csak az alapanyagnak esetlegesen a költsége, és körülbelül ez az a nyereségráta, amivel például mi dolgozunk, úgyhogy ez súrolni fogja a veszteséget, tehát hogy átmehet az üzlet működtetése a veszteségbe."
A januártól életbe lépő új törvény betartását az ÁNTSZ fogja ellenőrizni, és a tilalom megsértése esetén egészségvédelmi bírságot fog kiszabni. A szabályozás életbe lépése után, három hónap türelmi idő leteltével, 2012. áprilisában kezdődik a bírságolás.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 22. 08:21, vasárnap | Helyi
A gépek és a művészet találkozása
Különleges összefogás született Mosonmagyaróváron: a helyi ipari szektor egyik meghatározó szereplője, a VNT Metal Hungary Kft. és a Pulzus TSE tánccsoport talált egymásra.
2026. Március 22. 08:08, vasárnap | Helyi
Audi Hungaria: Stabil gyártási volumen és hatékonyságnövelés a 2025-ös üzleti évben
A kihívásokkal teli piaci környezet ellenére az Audi Hungaria jó teljesítményt ért el 2025-ben, szolid gyártási volumennel és pénzügyi eredményekkel.
2026. Március 22. 07:06, vasárnap | Helyi
Ketten az egészségügyben: új sorozatot indított a Petz
A Petz-kórház új sorozatot indított, amelyben a családi kötelékben dolgozó kollégáit szeretnék megszólítani.
2026. Március 21. 08:22, szombat | Helyi
Magyar labdarúgó-válogatott – három győri is a keretben
Vitális Milán, Schön Szabolcs és Csinger Márk is bekerült a magyar labdarúgó-válogatott idei első keretébe.
