Városlista
2025. december 5, péntek - Vilma

Hírek

2013. Február 20. 17:59, szerda | Belföld
Forrás: MTI

Híres operettek - Húszkötetes könyvsorozat jelenik meg

Híres operettek - Húszkötetes könyvsorozat jelenik meg

A Csárdáskirálynő, A cigánybáró, a Marica grófnő, a Viktória, a Menyasszonytánc és még 15 klasszikus, népszerű operett jelenik meg a Kossuth Kiadó új, Híres operettek című sorozatában. Az első kötet Kálmán Imre örökzöldjének,

A Csárdáskirálynő, A cigánybáró, a Marica grófnő, a Viktória, a Menyasszonytánc és még 15 klasszikus, népszerű operett jelenik meg a Kossuth Kiadó új, Híres operettek című sorozatában. Az első kötet Kálmán Imre örökzöldjének, a Csárdáskirálynőnek és szerzőjének történetét dolgozza fel, a kiadványt szerdán mutatták be Budapesten.

A sorozat a Budapesti Operettszínházzal, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alappal (MTVA), valamint a Metropol napilappal együttműködésben lát napvilágot.
Kerényi Miklós Gábor, az operettszínház főigazgatója a bemutatón hangsúlyozta: az operett nem halott műfaj, egyre több fiatal fedezi fel magának, hiszen általában a szenvedélyes szerelemről szól. A zenés műfajban új alkotások is születnek, a színház következő premierje például a Tamási Áron Ördögölő Józsiásából készülő darab lesz Tolcsvay László zenéjével.
Véleménye szerint az operett hungarikumságának és sikerének egyebek között az a magyarázata, hogy sokszínű. Kálmán Imre dallamvilágában a romantikus operákra emlékeztető nagy ívű melódiák a magyaros verbunk ritmusával, a bécsi polkával egyaránt ölelkeznek.
A Kossuth Kiadó vezérigazgatója, Kocsis András Sándor elmondta: ez a 21. ilyen sorozatuk, korábban például a Világhíres zeneszerzők, a Világhíres operák címen megjelent 20-20 kötettel arattak sikert. Ezek egy külföldi széria magyar változatát képviselték, természetesen magyar művekkel kiegészítve. A Híres operettek azonban előzmény nélküli, teljesen hazai vállalkozás, amelynek főszerkesztését Kerényi Miklós Gáborra bízták.
Gazsó L. Ferenc, az MTVA tartalom-előállítási vezérigazgató-helyettese az együttműködésről kiemelte: "portalanítunk abban az értelemben, hogy minden olyan kezdeményezés mellé állunk és segítjük, ami valójában sohasem volt poros, de előítéletek tapadtak rá, mint például az operettre".
Egy műfaj életben maradásának függvénye véleménye szerint, hogy keletkeznek-e új művek? A listából kitetszik, hogy a klasszikusok mellett egy-egy kortárs darab is jelen van a sorozatban, bíztatta a kiadót, hogy musical szériát is indítson. Felhívta a figyelmet a 2012. december 22-én indult Dankó Rádióra, amely mindennap sugároz a nóták és dalok mellett operett összeállításokat is.
Hivatal Péter, a Metropol napilap kiadójának ügyvezetője kiemelte: a lapban az egyes kötetek megjelenésekor kivonatokat adnak közre, ezzel a zenének, az irodalomnak, a színháznak új "barátokat" szereznek.
A kötetek CD-melléklettel jelennek meg, a korongon az adott műből hallhatók részletek.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 05. 07:33, péntek | Belföld

3,1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom

2025. December 05. 07:30, péntek | Belföld

A minimálbér 11, a garantált bérminimum 7 százalékkal nő

Közvetlenül hétszázezer család jövedelmi viszonyait javítja a jövő évi bérmegállapodás - hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök a dokumentum aláírásán csütörtökön Budapesten.

2025. December 04. 07:17, csütörtök | Belföld

A jövő év március-áprilisában kezdik a sorozatgyártást a CATL debreceni akkumulátorgyárában

Jövőre, az engedélyektől függően várhatóan márciusban vagy áprilisban megkezdődik a sorozatgyártás a CATL debreceni akkumulátorgyárában

2025. December 04. 07:16, csütörtök | Belföld

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: hathavi fegyverpénzt kapnak a katonák

Hathavi fegyverpénzt kapnak a katonák - jelentette be a honvédelmi miniszter a Facebook-oldalán szerdán.