Hírek
2019. Szeptember 11. 11:55, szerda | Belföld
Jelentős változás jöhet a hazai utazási irodáknál, amire sokan régóta vártak
A remélt szabályozás mellett a hazai utaztatói szakma önmagától is megkísérli a fogyasztóbarátibb, az út minden kötelező költségét tartalmazó, teljes áras díjhirdetés meghonosítását, számolt be a Világgazdaság.
Jövőre várhatóan már a hazai utazási irodák zöme teljes (bruttó) áron hirdeti meg utazási csomagjait. Ennek köszönhetően az utasok nem a megtévesztő árak alapján választanak utazási partnert, hogy majd a szerződéskötés előtt szembesüljenek a további költségekkel. Több országban ugyanis az utaztatók már a tényleges költségeket tüntetik fel a hirdetéseikben, s az utas úgy tervezheti meg az útjait, hogy tudja, a közölt árnál csak akkor kell többet fizetnie, ha például fakultatív kirándulást rendel. Az utazáshoz kötelezően-szükségszerűen kapcsolódó szolgáltatások – repülőjegy, szállás, transzfer, illeték – nem lehetnek megbontva.
A hazai piac egy része régóta küzd a teljes áras úthirdetésekért, ám mivel a magyar utazók árérzékenyek, eddig nem sikerült olyan összefogást elérni, amely révén ne az szerzett volna előnyt, aki a ténylegesen fizetendő összegnek sok esetben töredékéért, pusztán a szállás és repülőjegy árával hirdette meg az utat, míg a tényleges költség akár 30-50 százalékkal is magasabb lehetett.
Ezek a cégek azzal számolhattak, hogy csak az utasok kis része fordult ki az irodából, amikor szembesült a kinézett út tényleges költségeivel – ez persze a fogyasztói tudatosságról is szól.
A KSH 2017-es adatai szerint 1073, többségében fővárosi bejegyzésű cég foglalkozott utazásszervezéssel. Ezek összesen 629 ezer fő részére szerveztek kiutazást, és 929 ezer fő részére beutazást abban az évben. A kiutaztatás során eltöltött vendégéjszakák száma 3 millió 567 ezer volt, ami két és félszerese a beutaztatás kapcsán a vendégek által eltöltött vendégéjszakák számával.
A megbontott árakért azonban nem csak az utazási irodákat lehet okolni. Miközben az Európai Unió a közvetlenül a fogyasztóknak eladott repülőjegyek esetében kötelezően előírta a teljes áras, illetékmentes díjhirdetést, a légitársaságok a mai napig megbontott árakat adnak meg az utaztató partnereknek – olyan díjszabásokat, amelyeknél például adózási, könyvelési szempontból kedvezőbb a légicégnek nem a jegy árán, hanem az illetéken vagy épp a kerozin pótdíján komolyabb hasznot húzni.
Forrás: origo.hu
Kép: Shutterstock/Swedishnomad.com - Alex W.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 16. 08:10, csütörtök | Belföld
Gulyás Gergely: gyakorlati kérdés, hogy megépüljön az M85-ös út és az osztrák A3-as autópálya hiányzó szakasza
Nem pártpolitikai vagy ideológiai ügy, hanem gyakorlati kérdés, hogy megépüljön az M85-ös gyorsforgalmi út és az osztrák A3 autópálya között hiányzó tíz kilométeres szakasz
2025. Január 15. 08:07, szerda | Belföld
Az északi országrészben havazik
Döntően borult időre számíthatunk többfelé - többnyire gyenge - havazással, hószállingózással, északnyugaton, nyugaton délután havas eső, eső is valószínű.
2025. Január 15. 08:00, szerda | Belföld
Nagy Márton szerint 2025 a családok és a vállalkozások éve lesz
A családok és a kis- és középvállalkozások (kkv) éve lesz 2025; a családoknál már érezhető a pozitív fordulat, a kkv-knál viszont még el kell indulnia a hitelezési fordulatnak
2025. Január 15. 08:00, szerda | Belföld
NAV: kedvezményesen 1,8 milliót adhat a munkáltató a harmincöt évnél fiatalabb dolgozóinak lakhatásra
A munkáltató 2025. január 1-től évente 1,8 millió forinttal támogathatja a harmincöt év alatti dolgozóinak lakhatását. Így az alkalmazottjának a lakásbérleti díjához vagy a lakáscélú hitelének törlesztőrészletéhez járulhat hozz