Városlista
2026. március 1, vasárnap - Albin

Hírek

2010. Július 12. 09:00, hétfő | Helyi
Forrás: Nyugathír

Külföldiek földszerzési rohama Győr-Moson-Sopron megyében?

Külföldiek földszerzési rohama Győr-Moson-Sopron megyében?

A kormány beterjesztette a termőföldről és a Nemzeti Földalapkezelő létrehozásáról szóló törvényt azért, hogy föld- és birtokpolitikai céljait megvalós

"Kiskorú tulajdonos van, jelzáloggal terhelt a föld, és be van jegyezve egy osztrák állampolgár, aki teljesen osztrák állampolgár, és a holtáig tartó haszonélvezeti joga" - meséli Fenyőházi Tibor, a Győr-Moson-Sopron megyei Magosz elnöke. 16 féle zsebszerződés-típust ismernek a hazai agrárszakemberek, földértékesítési moratórium és megfelelő törvények nélkül azonban ezeket aligha lehet visszaszorítani. Most, hogy a kormány új föld- és birtokpolitikát készül megvalósítani, számos illegális földvásárlási akcióról is tudnak Győr-Moson-Sopron megyében.

Fenyőházi Tibor elnök, Győr-Moson-Sopron Megyei Gazdakörök:

"A 24. órában vagyunk, mert ennek a hatására nagyon felgyorsultak az események, hogy legalizálják a zsebszerződéseket, amelyiket már van, hogy 10-15 éve kötöttek. Ugye, az akkori törvényeket kihasználva most megpróbálják véglegesen a saját nevükre íratni ezeket a területeket."

Az agrárkamara megyei elnöke szerint az elmúlt években aligha jött létre szabályos értékesítési szerződés a magyar földek külföldi kézbe adásakor.

Roszik Péter elnök, Győr-Moson-Sopron Megyei Agrárkamara:

"Igazán legális és realizált formába került külföldi földtulajdonlás minimális ezen a területen. Sok forrás 600-700 ezer hektárra becsüli a Magyarországon zsebszerződéssel megszerzett földtulajdont, én ennek a töredékére gondolom, hogy legalizálást fog nyerni valaha is."

A rábaközi termelők szerint ma már alig akad olyan gazda a térségben, akinek a szomszédságában ne volna olyan osztrák, német vagy akár szlovák tulajdonos, aki nem érték alatt, előnytelen ajánlattal jutott volna magyar földtulajdonhoz.

Polgár kos gazdálkodó, Kóny:

"A fő bűnöst én nem is a külföldiben látom, hanem azokban az ügyvédekben és földtulajdonosokban, akik tudják, hogy mit tesznek és kinek adják el a magyar földet, és mégis megteszik."

A törvény módosításával a jövőben a tulajdonosoknak elsőként a Nemzeti Földalapnak kell felajánlaniuk az eladásra szánt földjüket, amelyért a helyben kialakult piaci árat fizeti az alapkezelő.

Győrffy Balázs országgyűlési képviselő, Fidesz-KDNP:

"Azáltal, hogy a földtörvény most már első helyre teszi elővásárlási jog tekintetében az államot, ezáltal a későbbi időszakban, amikor már legálisan vásárolhatnának a külföldiek magyar földterületet, az állam jó érzékkel, kellő hozzáértéssel, mint elővásárlási jog birtokosa belenyúlhat a rendszerbe, és megakadályozhatja, hogy magyar termőföld külföldi kézbe kerüljön."

A földpiac aktív szereplőjévé előlépő állam elővásárlási jogának biztosításával létrejön a föld köztulajdona, amelyből tartós, örökölhető földbérleti jogot is ad az olyan gazdálkodó családoknak vagy fiatal pároknak, akik vállalják, hogy letelepednek, gazdálkodnak, és 2-3 gyermeket felnevelnek.


Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 01. 08:26, vasárnap | Helyi

IDŐPONTVÁLTOZÁS: Három nappal hamarabb lesz a FTC-ETO rangadó

Megváltozott az eredetileg március 21-re kiírt FTC-Rail Cargo Hungaria–Győri Audi ETO KC mérkőzés játéknapja és kezdési időpontja, miután az ütközne a fővárosi együttes Bajnokok Ligája playoff-mérkőzésével.

2026. Március 01. 08:05, vasárnap | Helyi

Bán János színművész visszatér volt iskolájába, a Kazinczyba

Bán János Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész idén 70 éves és születésnapját volt iskolájában, a győri Kazinczy Ferenc Gimnáziumban fogja ünnepelni március 6-án. Aki ott van, ott van…

2026. Március 01. 07:06, vasárnap | Helyi

Így telt a Városi Diákfórum Sportolkozz! rendezvénye

Gondolkodással és kreativitással egybekötött sportolásra ösztönözte a győri középiskolásokat a Városi Diákfórum Győr (VDF) legutóbbi eseménye.

2026. Február 28. 08:24, szombat | Helyi

Idén is díjazták a sportcsillagokat

Kilenc kategóriában díjazták a legjobb sportolókat, köztük Kolozsvári Lilit, akinek a testévért, Brunót, illetve az édesanyját, Csay Renátát, sokszor láthattuk ugyanezen a színpadon.