Városlista
2024. május 4, szombat - Mónika

Hírek

2013. Január 15. 11:03, kedd | Belföld
Forrás: MTI

Roubini: a forintgyengülésért Magyarország a felelős

Roubini: a forintgyengülésért Magyarország a felelős

A forint gyengülésért Magyarországra hárította a felelősséget a Roubini Global Economics (RGE) a Wall Street Journalban, a nemzetgazdasági minisztérium előző napi megállapításaira reagálva.

Az NGM hétfőn kiadott közleményében ugyanis a spekulánsok forint elleni támadásának tulajdonította a forint gyengülését, annak, hogy Nouriel Roubini, a világ egyik legbefolyásosabb pénzügyi elemzője, szokásos hírlevelének előfizetői részére azt tanácsolta, hogy amíg Magyarország kormánya alá nem írja az új IMF-megállapodást, addig shortolják a forintot.
A magyar minisztérium az RGE forintra kiadott eladási ajánlását "pécézte ki" az árfolyamcsökkenés elsőszámú okaként. "Mi azonban úgy látjuk, hogy Matolcsy György miniszter legutóbbi nyilatkozata, melyben elhibázottnak nevezte a 2002 és 2010 között folytatott erősforint-politikát, volt a forint gyengülésének a legfőbb oka" - írta Jelena Vukotic, a Roubini Global Economics kelet- és közép-európai vezető elemzője az NGM közleményére adott válaszában. Jelena Vukotic szerint a piacok Matolcsy Györgyöt tekintik a jegybankelnöki poszt egyik esélyes várományosának, ezért kijelentését úgy értelmezték, hogy a kormány agresszív monetáris lazító programot kíván folytatni és gyengébb forintárfolyamot szorgalmaz, ami kedvezne az exportőröknek, de növelné a devizahitelesek törlesztési terheit.
Az RGE vezető elemzője rámutatott, hogy a forint árfolyama ugyan csökkent az elmúlt héten, de nem kiemelkedő mértékben. A kormány unortodox lépései ennél jóval nagyobb eladási hullámokat is kiváltottak már - tette hozzá.
Jelena Vukotic szerint az, hogy a kormányzó többség jelöli ki a távozó Simor András helyére az új jegybankelnököt fokozza a további kamatcsökkentések és nem szokványos monetáris eszközök alkalmazásának valószínűségét, ami pedig újabb nyomás alá helyezi majd a forint árfolyamát.
A magyar gazdaság további piaci zavarok veszélyének van kitéve magas eladósodottsága és bankrendszerén keresztül az euróövezeti válságnak való erős kitettsége miatt. "Olyan nem konvencionális lépések, mint a jegybank devizatartalékainak igénybe vétele nyugtalanságot okozhat a befektetők körében és a tőke menekülését idézheti elő" - fogalmazott a Roubini Global Economics kelet- és közép-európai vezető elemzője a Wall Street Journalban megjelent cikkben.

Címkék: Pénzügy-deviza

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 04. 06:00, szombat | Belföld

Szijjártó Péter szerint az elmúlt években a magyar külpolitika mindig a jó válaszokat találta meg

Az elmúlt évek súlyos kihívásai során a magyar külpolitika mindig a jó válaszokat találta meg, eközben Brüsszel kudarcot vallott a válságokra történő reagálás során

2024. Május 04. 06:00, szombat | Belföld

A Fidesz és a KDNP összes vezető politikusa az országot járja majd a következő hetekben

Megkezdjük a valaha volt legnagyobb, legerősebb európai parlamenti kampány második szakaszát, a Fidesz és a KDNP összes vezető politikusa az országot járja majd a következő hetekben

2024. Május 03. 13:47, péntek | Belföld

KSH: a benzin 3,2, a dízel 2,4 százalékkal drágább Magyarországon a régiós átlagnál

Az EU Weekly Oil Bulletin legfrissebb adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára 639, míg a régiós országokban 619 forint volt.

2024. Május 03. 13:42, péntek | Belföld

46 ezer fát ültettek el eddig az Országfásítási programban

Meghaladja a 46 ezret az Országfásítás programban az elmúlt négy évben elültetett fák száma