Hírek
2024. Augusztus 07. 07:51, szerda |
Életmód
Forrás: MTI
Szociális feladatokat ellátó robotflotta fejlesztésén dolgoznak az ELTE kutatói
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatói egy nemzetközi együttműködésben szociális robotflotta fejlesztésén dolgoznak, céljuk olyan robotok tervezése és gyártása, amelyek például az idősgondozásban látnak el szociális és ki
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatói egy nemzetközi együttműködésben szociális robotflotta fejlesztésén dolgoznak, céljuk olyan robotok tervezése és gyártása, amelyek például az idősgondozásban látnak el szociális és kiszolgáló funkciókat - közölte az ELTE az MTI-vel kedden.
A várható élettartam megnövekedése, az egészségügyi szolgáltatások fejlődése erős nyomás alá helyezi az idősotthonok működtetőit. A következő évtizedben jelentős hiány alakul ki a szakképzett humán erőforrásban és romlik az ellátás minősége az egész fejlett világban. Az ember-robot együttműködés válasz lehet a népesség növekedésével párhuzamosan elöregedő társadalom kihívásaira - írták a közleményben.
A tájékoztató szerint a nemzetközi együttműködés tagjai a PPM Robotics AS (Norvégia), a DLM Solutions Kft. (Magyarország), az Eötvös Loránd Tudományegyetem (Magyarország) és a Nord University (Norvégia).
A szakemberek - ötvözve IT és robotikai tudásukat a legújabb idősgondozási és ember-robot kommunikációs kutatási eredményekkel - arra vállalkoznak, hogy kifejlesztenek egy rendszert szociális és együttműködési képességgel ellátott, a lakókra fókuszáló, kiszolgáló robotokkal és az ápolók munkáját elősegítő, mesterséges intelligenciával támogatott munkafolyamat-szervezési megoldással.
A projekt keretében a konzorcium kifejleszt egy kedvező költségű mobil robotflotta megoldást, amely szociális és kiszolgáló funkciókat képes ellátni idősotthonokban
Mint írták, a robotok egyedi multimodális kommunikációja lehetővé teszi, hogy a robotok az idős lakók számára is könnyen érthetőek legyenek anélkül, hogy jelenlétük zavaróvá válna, továbbá elősegíti a robotok elfogadását a lakók és a személyzet számára is. A robot viselkedésével igazodik az adott helyzetekhez és a lakók kognitív képességeihez.
A közlemény szerint a projekt egyik kihívása, hogy a megoldás a csökkent kommunikációs és kognitív képességekkel rendelkező lakókat is képes legyen támogatni, kiszolgálni.
A prototípus tesztelését a norvég piacon végzik, ahol körülbelül ezer idősotthonban, otthononként öt robot telepítésével a 2030-ra várt kiszolgálószemélyzeti igény 10-20 százaléka kiváltható lenne - olvasható a közleményben.
Ezek érdekelhetnek még
2024. Szeptember 15. 08:57, vasárnap | Életmód
Már több mint 20 ezer család telepíthet napelemet és energiatárolót a Napenergia Plusz Program támogatásával
Meghaladta a húszezret a támogatott kérelmek száma a modern napelemes rendszerek létesítésére ösztönző pályázaton - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) szombaton az MTI-vel.
2024. Szeptember 14. 08:46, szombat | Életmód
Főleg az ország nyugati felén okoz gondot a viharos szél
Főleg az ország nyugati felén okoz gondot a viharos szél, a legtöbbször Győr-Moson-Sopron, Vas és Veszprém vármegyében hívták a tűzoltókat pénteken viharkárok miatt - közölte a katasztrófavédelem az MTI-vel.
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Életmód
Meteorológia: ez volt a legmelegebb nyár a mérések kezdete óta Magyarországon
Az idei nyár volt a legmelegebb a mérések kezdete, 1901 óta, az évszak középhőmérséklete országos átlagban 2,7 Celsius-fokkal haladta meg az 1991-2020 közötti évek átlagát - közölte a HungaroMet Zrt.