Városlista
2026. március 21, szombat - Benedek, Bence, Miklós

Hírek

2011. Október 18. 14:45, kedd | Belföld
Forrás: ELTE Társadalomtudományi Kar

Tovább csökkent a halálbüntetést támogatók aránya

Tovább csökkent a halálbüntetést támogatók aránya

A Gallup felmérése szerint 39 éves mélypontra csökkent a halálbüntetést támogatók aránya az Egyesült Államokban. Az ország lakosai körében jelenleg 61 százalék ért egyet egyes bűnelkövetők kivégzésével.

A Gallup 1936 óta méri fel rendszeresen az amerikaiak attitűdjét a halálbüntetéssel kapcsolatban. Akkor a lakosság 59 százaléka támogatta, 38 százaléka ellenezte a bűnözőkkel szemben alkalmazott szankciót. Az elmúlt hetvenöt évben a lakossági attitűd jelentősen ingadozó képet mutatott. A harmincas évektől az ötvenes évekig emelkedett az egyetértők aránya, majd az 1954-ben mért 68 százalékról 1966-ra 47 százalékra esett vissza. Az ezt követő évtizedekben a kutatók ismét emelkedést tapasztaltak, amikor is a kilencvenes évek közepén elérte a 80 százalékot a támogatók aránya. Átmeneti csökkenést követően a 2000-es évek elején előbb nőni, majd ismét csökkenni kezdett az egyetértési mutató. A friss vizsgálat szerint 61 százalék ért egyet és 35 százalék ellenzi, ha meghatározott bűnök esetén a bíróság az elkövető kivégzéséről dönt. Ezzel a támogatók aránya 3 százalékkal kevesebb, az ellenzőké 5 százalékkal magasabb, mint három évvel ezelőtt volt.

A Gallup közleménye szerint a friss vizsgálatot azt követően végezték, hogy Georgia államban kivégeztek egy elítéltet, amely ítélet végrehajtása a tiltakozások okán komoly sajtófigyelmet kapott. Bár a kutatók feltételezik, hogy a hír befolyással lehet az attitűdváltozásra, kiemelik, hogy az elmúlt években is voltak hasonló esetek, de akkor az adatok megváltozása nem tükrözte az ítélet végrehajtás körüli közfelháborodást.

A kutatás arra is rámutatott, hogy a megkérdezettek 25 százaléka szerint túl gyakran, 40 százaléka szerint nem elég gyakran, 27 százaléka szerint épp a megfelelő esetszámban alkalmazzák a bűnelkövetőkkel szemben a büntetés ezen formáját.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 21. 13:00, szombat | Belföld

NVI: országos informatikai próbák segítik a választás előkészítését

Valamennyi helyi választási iroda bevonásával országos informatikai és igazgatási próbákat tart a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az áprilisi országgyűlési választás előkészítése érdekében - közölte az NVI a honlapján pénteken.

2026. Március 21. 11:00, szombat | Belföld

Szijjártó Péter: nem küldünk magyar katonákat a Közel-Keletre

Gulyás Gergely bizonytalan volt a kérdésben, Trump kérésére ő megfontolná a dolgot.

2026. Március 21. 10:00, szombat | Belföld

Orbán Viktor: újítsuk meg a háborúellenes szövetséget!

"Tanulni kell az elmúlt négy év tapasztalataiból arról, hogyan maradtunk ki a háborúból" - mondta Orbán.

2026. Március 20. 15:00, péntek | Belföld

NAV: félmillióan hagyják bent a kedvezményt