Hírek
2024. Október 20. 09:12, vasárnap | Helyi
A Bosch és a Richter Gedeon ipari innovációs díját nyerte két győri egyetemista
Olyan, mesterségesintelligencia-modellekre épülő megoldást fejlesztett ki a győri Széchenyi Egyetem két hallgatója, Lőrincz Fanni és Szőnyi Balázs, amellyel a felhasználó úgy tud beszélgetni, mint egy élő emberrel.
Céljuk elsősorban a társadalmilag elszigetelődött emberek és a pszichés betegségekkel élők segítése, valamint az ilyen betegségek kialakulásának megelőzése volt. Alkalmazásukkal nemrégiben elnyerték a BoschxRichter Ipari Innovációs Díjat.
Két jelentős feltaláló, Robert Bosch és Richter Gedeon 11 év eltéréssel, de azonos napon, születtek, és innovációikkal tették jobbá a világot. A magyarországi Bosch Csoport és a Richter Gedeon Nyrt. ennek apropóján gondolta úgy, hogy megrendezi BoschxRichter Innovátorok Napját, melynek fókuszában idén a Z generáció állt. Az eseményen adták át a BoschxRichter Ipari Innovációs Díjat, melyet három pályázat érdemelt ki „Egészségügy” és „Mobilitás” területeken. Az Egészségügy terület csapat kategóriájának díját a Széchenyi István Egyetem két hallgatójának, a gazdálkodás és menedzsment szakos Lőrincz Fanninak, valamint a mechatronikai mérnök hallgató Szőnyi Balázsnak ítéltek oda „Mesterséges intelligenciával a pszichés betegségek ellen” című kutatás-fejlesztésükért. Mindketten az intézmény Járműipari Kutatóközpontjában is tevékenykednek.
„Fejlesztésünk ötletét az adta, hogy családomban női ágon generációról generációra előfordul a demencia és az agysorvadás. Az ilyen betegségekben szenvedők gyakran egyre inkább elszigetelődnek, ami súlyosan befolyásolja életminőségüket. Ezen problémák kezelésére pszichiáterekkel, pszichológusokkal és más szakorvosokkal együttműködve létrehoztunk egy innovatív megoldást, amely a társas kapcsolatok élményét kínálja számukra – fejtette ki Szőnyi Balázs. – Célunk, hogy egyszerűen nyomon követhetővé tegyük és javítsuk a betegek kognitív képességeit, memóriáját és általában életminőségét. Egyúttal segíteni szeretnénk azoknak is, akik hosszú időt töltenek egyedül vagy társadalmilag izolálódtak. A termékünket már kipróbáló felhasználók rendkívül kedvezően fogadták a megoldást. Különösen örömteli számunkra, hogy nagymamám is használja ezt a rendszert, és az ő esetében tapasztalt pozitív változások egyértelműen visszaigazolják, hogy fejlesztésünk valóban hasznos és értékes.”
Maga az innováció egy olyan, mobiltelefonon és különböző digitális eszközökön működő megoldás, amellyel a felhasználó természetes módon képes kommunikálni. Kialakításának köszönhetően használatához egyáltalán nem szükséges előzetes tudás. A mesterségesintelligencia-modellekre épülő alkalmazás egyrészt témáival idomul „partnere” érdeklődési köréhez, sőt képes a beszélgetésébe beleszőni akár a legfrissebb híreket is. Másrészt a társalgások során folyamatosan elemzi az elhangzott mondatok minőségét és összetételét, a legapróbb eltéréseket és változásokat keresve. Mindebből képes következtetni pszichés betegségek megjelenésére vagy súlyosbodására, de hozzá is járul ezek megelőzéséhez, mert a folyamatos társas interakció, az agyi aktvitások serkentése mind ezt segíti.
Mint Lőrincz Fanni elmondta: megoldásuk az így nyert adatokat könnyen érthető grafikonokon jeleníti meg, valamint automatikusan heti jelentéseket készít. Hozzátette: olyan funkciót is kifejlesztettek, amivel emlékeztető állítható be például gyógyszerek bevételének idejéről, amire az alkalmazás a beszélgetés közben nem csupán figyelmezteti a felhasználót, de annak megtörténtére is következtet.
„Megoldásunk nem helyettesíteni kívánja a társas kapcsolatokat, hanem kiegészítő lehetőséget jelenthet azok számára, akik nem tudnak mindennap interakcióba lépni ismerőseikkel és szeretteikkel“ – fűzte hozzá.
Szőnyi Balázsnak és Lőrincz Fanninak további tervei is vannak, miként tegyék jobbá az alkalmazást. Szeretnének szinkronszínészeket bevonni a hangmodellek fejlesztésébe, hogy már egy ismert hanggal tudjanak a felhasználók kommunikálni, ami közvetlenebb élményt nyújtana számukra.
A két fiatal bízik abban, hogy innovációjukból a jövőben sokakat segítő szolgáltatás válhat, hozzájárulva a pszichés betegségek kialakulásának megelőzéséhez és a betegek állapotának javulásához.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 24. 08:24, péntek | Helyi
Zavaros Eszter nem lesz ott a premieren
A Győri Nemzeti Színház új bemutatóra készül most hétvégén: a Marica grófnő című operett akár nagy siker is lehet. Azonban a premieren várhatóan nem lép színpadra Zavaros Eszter, mert egy próbán megsérült a térde.
2026. Április 24. 08:08, péntek | Helyi
Folytatódott a GYHG-per: A tanúk nem nagyon emlékeznek a hat évvel ezelőtti dolgokra
A Győri Törvényszék előtt zajló GYHG-perben feltűnő jelenség, hogy a tanúk többsége – köztük a ma berendelt P. Iván – szinte semmire nem emlékszik a hat évvel ezelőtti eseményekből. A bíró, Albrecht Krisztián már a memóriazava
2026. Április 24. 07:09, péntek | Helyi
650 milliós turisztikai fejlesztés indul Győrben
Közösségi terek a vízparton, akadálymentes horgászstég és egy új „Vízi Kódex” – a Vízi Kerekasztal legutóbbi ülésén kiderült, hogyan alakul át Győr vízi élete a következő években. A cél egyértelmű: a folyókat visszaadni a
2026. Április 23. 08:20, csütörtök | Helyi
Az arany már megvan, a cél pedig világos
Öt fordulóval a bajnokság befejezése előtt a Gyirmót FC megszerezte az aranyérmet, ezzel egy lépésre került céljai elérésében:
