Városlista
2026. március 21, szombat - Benedek, Bence, Miklós

Hírek

2025. Október 25. 08:26, szombat | Helyi

Jön a digitális jogsi és a szigorúbb próbaidő az Európai Unióban

Jön a digitális jogsi és a szigorúbb próbaidő az Európai Unióban

Az Európai Parlament jóváhagyta a vezetői engedélyekre vonatkozó uniós szabályok reformját, amely a közúti biztonság javítását és a halálos balesetek számának csökkentését célozza.

Az új előírások szerint a járművezetői vizsgákon nagyobb hangsúlyt kapnak a kockázatkezelési ismeretek, például a holttér, a telefonhasználat veszélyei és a gyalogosok, kerékpárosok védelme.

A vezetői engedélyek érvényessége személyautóknál és motorkerékpároknál 15 év, teherautóknál és buszoknál 5 év lesz. A 65 év feletti sofőrök esetében a tagállamok sűríthetik az orvosi ellenőrzéseket.

Bevezetik a kétéves próbaidőt a kezdő vezetőknek, akikre szigorúbb szabályok vonatkoznak, például az alkohol- és drogfogyasztás, illetve a biztonsági öv használatának elmulasztása esetén. A 17 évesek kísérő mellett vezethetnek, míg a teherautó- és buszvezetői engedélyek megszerzését is fiatalabb korban engedélyezik szakmai feltételekkel.

Fokozatosan digitális formátumú jogosítvány váltja fel a hagyományos kártyát, de továbbra is kérhető lesz fizikai dokumentum is.

A szabályozás azt is előírja, hogy a vezetéstől való eltiltásokat és a jogosítvány-felfüggesztéseket a tagállamok egymás között is megosztják, így határokon átívelően is érvényesíthetők lesznek a büntetések.

Az új uniós előírások a kihirdetést követő 20. napon lépnek hatályba, a tagállamoknak három évük lesz azok átültetésére, majd egy évük a végrehajtásra való felkészülésre.

Forrás: Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája
Illusztráció: Pixabay

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 21. 08:22, szombat | Helyi

Magyar labdarúgó-válogatott – három győri is a keretben

Vitális Milán, Schön Szabolcs és Csinger Márk is bekerült a magyar labdarúgó-válogatott idei első keretébe.

2026. Március 21. 08:04, szombat | Helyi

Tatán épít új kenyérgyárat a Ceres

Új kenyérgyár alapkövét tették le Tatán. A győri székhelyű Ceres Zrt. Kelet-Közép-Európa legnagyobb kapacitású sütőüzemét építi meg csaknem 25 milliárd forintos beruházással.

2026. Március 21. 07:07, szombat | Helyi

Szemeszterenként 150 milliót fordítanak a kiválóság ösztönzésére

A hallgatói kiválóság és a versenyképes tudás elismerésére indít ösztöndíjfejlesztési programot márciustól a Széchenyi István Egyetem. Szemeszterenként 150 millió forint plusztámogatás jut az intézmény saját forrásából.

2026. Március 20. 08:25, péntek | Helyi

Elkészültek az eSZJA tervezetek

Már elérhetők a személyi jövedelemadó-bevallási tervezetek az eSZJA felületén.