Városlista
2023. március 28, kedd - Gedeon, Johanna

Hírek

2012. Február 09. 07:41, csütörtök | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Mézzel kezelik majd a sebeket?

Mézzel kezelik majd a sebeket?

Egy különleges ausztrál mézfajta, a manuka a bőr baktériumfertőzései ellen is hatásosnak bizonyult – számolt be róla a Scientific American című ismeretterjesztő portál.

A méz antibakteriális tulajdonságait évszázadok óta felhasználja az ember. Ki ne ivott volna már mézes teát vagy tejet torokfájására? Most azt mutatták ki kutatók, hogy egyes esetekben még az antibiotikumoknál is jobb lehet a hatása.

Műtétet vagy bőrsérülést követően sok egyébként ártalmatlan, bőrön élő baktérium fertőzheti meg a sebhelyet. Igen gyakran van jelen a Streptococcus pyogenes nevű baktériumtörzs, amely nehezen gyógyuló sebekhez vezet, mert biofilmet hoz létre. Sarah Maddocks és kutatócsoportja kísérleteiben megállapította, hogy a manukaméz a bőrön alkalmazva sikeresen akadályozza meg a biofilm kialakulását. Laboratóriumi tesztekben a manuka a bakteriális sejtek többségét elpusztította.

A kutatások azt is megmutatták, hogy a baktériumok nem alakítanak ki rezisztenciát a manukamézzel szemben. A kórházi eredetű fertőzések egyre gyakrabban fordulnak elő, és egyre több baktériumtörzs válik ellenállóvá a szokásos antibiotikumokkal való kezeléssel szemben. Amennyiben a manuka a klinikai kipróbálásban is hatásosan előzi meg a sebfertőződést, a későbbiekben antibiotikum helyett akár mézzel is kezelhetik sebeinket.

A tanulmányt szerzői a Microbiology című szakfolyóiratban ismertették részletesen.

Címkék: fertőzés, kezelés, méz, seb

Ezek érdekelhetnek még

2023. Március 28. 07:38, kedd | Belföld

Hozzájárult a parlament Finnország NATO-csatlakozásához

Hozzájárult az Országgyűlés hétfőn Finnországnak az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez (NATO) történő csatlakozásához.

2023. Március 28. 07:35, kedd | Belföld

Vihar: Országszerte kidőlt fák, leszakadt vezetékek

Országszerte kidőlt fák, leszakadt vezetékek akadályozzák a közúti és vasúti közlekedést a viharos szél miatt. Az időjárás már több közúti balesetet is okozott.

2023. Március 28. 07:34, kedd | Belföld

Magyar-bolgár - Negyven év után győztes rajt az Eb-selejtezőkön

A magyar labdarúgó-válogatott a vendég bolgár csapat felett aratott könnyed, 3-0-s győzelemmel kezdte hétfőn az Európa-bajnoki selejtezősorozatot.

2023. Március 27. 13:00, hétfő | Belföld

Több mint ötszáz határsértő ellen intézkedtek a rendőrök a hétvégén

Péntektől vasárnapig 542 határsértővel szemben intézkedtek a rendőrök - tájékoztatta az Országos Rendőr-főkapitányság hétfőn az MTI-t.