Városlista
2025. július 16, szerda - Valter

Hírek

2024. Január 06. 07:14, szombat | Helyi

Mutatjuk, milyen szabadalmat jegyeztetett be a Széchenyi István Egyetem

Mutatjuk, milyen szabadalmat jegyeztetett be a Széchenyi István Egyetem

Új gyógynövénykomposztálási technológia a lényege annak a Széchenyi István Egyetemen megszületett szabadalomnak, amit az intézmény nemrégiben sikeresen bejegyeztetett.

A fejlesztés a hulladékfelhasználás csökkentéséhez járul hozzá.

A Széchenyi István Egyetem első elismert szabadalmának benyújtása három évvel ezelőtt kezdődött, s a folyamat nemrégiben sikeresen lezárult. Megszületését megelőzte egy közös projekt a Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt.-vel és a Pannonhalmi Apátsági Pincészettel, amelyben gyógynövények élelmiszeripari felhasználásával foglalkoztak a kutatók. Ennek melléktermékeként gyógynövénymaradványok keletkeztek, amikből gyógynövénykomposztot készítettek szarvasmarhatrágya és szalma felhasználásával. Ehhez állítottak össze egy tesztelt baktériumkeveréket, és a mikrobákkal beoltva figyelték, van-e hatása a komposztálásra – a szabadalom erre a komposztálási technológiára vonatkozik, írja közleményében az intézmény.

„Fő kérdésünk az volt, hogy a baktériumkeverék gyorsítja-e az alapvetően lassú folyamatot. A komposzt mikrobiológiai, kémiai és fizikai paramétereit megvizsgálva láttuk, hogy mind az alkalmazott baktériumkeverék, mind a használt technológia eredményes volt, ebből született meg a szabadalom. Emellett elemeztük azt is, hogy milyen paraméterekkel rendelkezik a kész termék: hogyan hat a csírázásra, és képes-e visszaszorítani a kórokozókat. Az eredmény pozitív volt, és megállapítottuk, hogy a komposzt növekedésserkentő hatással rendelkezik” – mondta el dr. Greff Babett, a Széchenyi-egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar Élelmiszertudományi Tanszékének tudományos munkatársa.

„Szabadalmunk azért is fontos, mert a gyógynövények egyre nagyobb teret hódítanak világszerte: emelkedik a felhasználásuk, nagyobb területen folyik a termesztésük, és ebből kifolyólag több hulladék keletkezik. Ebben pedig marad kihasználatlan hatóanyag, és ezáltal sokkal értékesebb komposztot képez, mintha ezt más zöldhulladékból készítenénk. Ez volt szabadalmunk elvi alapja, amit aztán a gyakorlatba is átültettünk” – húzta alá Hanczné dr. Lakatos Erika, a kar innovációs dékánhelyettese, a projekt szakmai vezetője.

„Ez egyetemünk első megadott szabadalma, ami azért is nagy siker, hiszen kiemelkedő tudományos eredményről van szó. Ezt a folyamatot kiváló példának tartjuk, és reméljük, hogy az azóta beadott szabadalmaink is ugyanígy sikerrel járnak” – hangsúlyozta Vági Kornél, az egyetem Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központjának operatív vezetője.

Az egyetem eredményességének egyik fontos mérőszáma, hogy minél több beadott és elfogadott szabadalma legyen, s ennek érdekében a szakmai és tudományos motiváción túl anyagilag is ösztönzi a kutatókat. Ezt elősegítendő úgy módosította a szellemitulajdon-kezelési szabályzatot, hogy aki rendelkezik elfogadott szabadalommal, egymillió forintos díjazásban részesül. Több alkotó esetén a pénzdíj arányosan oszlik meg közöttük.

Forrás/fotó: Széchenyi István Egyetem

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 16. 08:31, szerda | Helyi

A Vaskakas Bábszínház nyári pihenőre vonul

A Győrkőcfesztivál után a Vaskakas Bábszínház társulata megérdemelt nyári pihenésre vonul.

2025. Július 16. 08:10, szerda | Helyi

GYÁSZ: elhunyt Baross Gábor, volt zenekari igazgató

Meghalt győri Baross Gábor, a Győri Filharmonikus Zenekar és a Szegedi Szimfonikus Zenekar volt vezetője – adta hírül a szomorú hírt a gyászoló család közösségi oldalán.

2025. Július 16. 07:11, szerda | Helyi

Ítélkezési szünet a bíróságokon

Július 15-től augusztus 20-áig szünetel az ítélkezés a bíróságokon, de ez idő alatt is fogadják a beadványokat.

2025. Július 15. 08:33, kedd | Helyi

A férfiak mellé beugró Fehérvári Eszterrel is nyert a GYAC, de…

A Győri Atlétikai Club evezős szakosztálya csütörtökön hivatalosan is fellebbezett a Magyar Evezős Szövetség Óvási Bizottságának döntése ellen, amely megsemmisítette a csapat egyik nagyszerű futamgyőzelmét.