Városlista
2026. május 11, hétfő - Ferenc

Hírek

2026. Május 06. 07:08, szerda | Helyi

Újrahasznosított alapanyagokból építettek robotporszívót a tinik

Újrahasznosított alapanyagokból építettek robotporszívót a tinik

A digitális készségek fejlesztésével készítette fel a fiatalokat a mesterséges intelligencia kihívásaira,

a továbbtanulásra és a karrierépítésre a Széchenyi István Egyetem által támogatott Bosch-Mobilis program, amin 1100 középiskolás vett részt a tanévben. A fiatalok még saját tervezésű robotporszívót is építettek újrahasznosított alapanyagokból.

Több mint 1100 középiskolás diák vett részt a Bosch és a Széchenyi István Egyetem fenntartásában működő Mobilis Interaktív Élményközpont második alkalommal megvalósult pályaorientációs programsorozatán a 2025/2026-os tanévben. A program a digitális készségek fejlesztésével készítette fel a fiatalokat a mesterséges intelligencia (MI) korszakának kihívásaira, segítve őket a továbbtanulásban és a karrierépítésben. A diákok önvezető LEGO-járművek programozásán, robotizált eszközök tervezésén, és MI-alapú programokon keresztül mélyíthették el tudásukat a jövőt formáló technológiákról – számolt be róla az egyetem.

A frissen lezárult programsorozat abban segített a tinédzsereknek, hogy a jövő tudományos innovációit valós problémákon keresztül hozta számukra kézzelfogható közelségbe. A foglalkozások élményalapú tanulásra épültek, ahol a diákok kreatív feladatok megoldásával saját maguk fedezhették fel a robotika, a szenzorok, a programozás és a mesterséges intelligencia napról napra változó világát.

A 2025 októberétől idén áprilisig tartó programsorozatban 43 középiskolás osztály, összesen több mint 1100 diák vett részt Győr-Moson-Sopron, Vas, Komárom-Esztergom és Veszprém vármegyéből.

A pályaorientációs program során a diákok sok más mellett elsajátíthatták a robotépítés és -programozás alapjait: a LEGO-elemekből készített autókat különböző szenzorokkal és kódokkal „okosították”, hogy alkalmassá tegyék minirakományok szállítására és a tesztpályás manőverezésre. A fiatalok saját tervezésű robotporszívót is építettek újrahasznosított alapanyagokból és 3D nyomtatott alkatrészekből, majd szenzorok beépítésével a készüléket önjáró működésre programozták, és a helyszínen rögtön munkára is fogták. A diákokat legjobban az MI „különóra” hozta lázba, ahol elsajátították a hatékony promptolás receptjét, így nemcsak chat-eltek a mesterséges intelligenciával, hanem a rendszer segítségével logót terveztek, valamint kézjeleket, érzelmeket és hibákat felismerő rendszert hoztak létre, miközben bepillantást nyertek a gépi tanulás, valamint a neurális hálózatok műhelytitkaiba – részletezi a intézmény közleménye.

(Fotó: Adorján András/ sze.hu)

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 11. 08:21, hétfő | Helyi

Az első két hellyel díjazta a győri hallgatókat a designszakma

Rangos díjakkal ismerte el a hazai designszakma a Széchenyi István Egyetem formatervező-hallgatóinak munkáit a 2026-os ArtHungry Díjon. Egyikük gyógypedagógiai eszközt, a másik díjazott hordozható lámpát tervezett.

2026. Május 11. 08:05, hétfő | Helyi

Évet értékelt a bíróság Győrben

Összbírói értekezletet tartottak Győrben.

2026. Május 11. 07:04, hétfő | Helyi

Diószegi Judit: A közgyűlés marad, dolgozzunk együtt Győrért!

A legutóbbi közgyűlésen a képviselők többsége nemmel szavazott a testület feloszlatására, mondván: a város érdekében maradnak a helyükön.

2026. Május 10. 10:00, vasárnap | Helyi

A cseh kormányfő bízik abban, hogy a magyar miniszterelnökkel együttműködve sikerül megújítani a V4-eket

A cseh kormányfő örömmel várja az együttműködést Magyar Péter új magyar miniszterelnökkel és bízik abban, hogy együtt sikerül felújítani a visegrádi együttműködést.